Krótko o oponach prezydenckiej limuzyny.


W internecie zawrzało po podaniu przez serwisy informacyjne wiadomości o incydencie podczas podróży prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obecnie odpowiednie służby starają się ustalić co było powodem wystrzelenia opony prezydenckiego BMW. Jakie opony są stosowane w tej limuzynie?

Pojazdy BOR oraz inne, przygotowane do przewozu osób, które muszą być szczególnie chronione przed atakami, mają szereg modyfikacji i usprawnień, które są niemal niespotykane w zwykłych samochodach cywilnych. Na liście tych zmian jest również rodzaj stosowanych opon. Obecnie jest to model marki Michelin z systemem PAX. Opony tego typu używane są m.in. w Bugatti Veyronie – są one przystosowane do poruszania się z prędkością wynoszącą ponad 400 km/h. Można je także spotkać w niektórych modelach firmy Renault np. modelu Scenic, dla którego uzyskały one homologację w czerwcu 2001.

System PAX jest odpowiednikiem opon typu Run Flat. System ten zawiera specjalną asymetryczną obręcz – jej średnica wewnętrzna jest większa niż zewnętrzna. Posiada ona zamontowany czujnik ciśnienia w oponie i jest na niej zamontowany półelastyczny pierścień, który pozwala na jazdę do 200km z prędkością do 80 km/h. Opona systemu PAX jest stale zamontowana na feldze. Nie spada ona po przebiciu i nie traci swojego kształtu. Charakteryzuje się mocniejszą mieszanką gumy oraz mocniejszymi ścianami bocznymi co ma na celu uchronienie przed uszkodzeniami mechanicznymi ( w domyśle – przestrzelenia ). Sam sposób montażu także jest inny. W przypadku ogumienia klasycznego jest ono wciskane na felgę przez ciśnienie powietrza. W systemie PAX „zatrzaskuje się” na feldze, co dodatkowo uniemożliwia jej zsunięcie po utracie ciśnienia w kołach.

W systemie tym stosuje się czujniki powietrza TPMS. Są one dużo dokładniejsze i szybsze niż te, które można spotkać w samochodach seryjnych. Informuje on także o nagłych utratach ciśnienia. Pojazdy wyposażone w te opony nie mogą utracić nagle stabilności dzięki zastosowanemu pierścieniowi. Oprócz czujników kierowca może stwierdzić problem z oponą dzięki sygnałom „analogowym” takim jak zmieniona charakterystyka kątów skrętu czy wytwarzany dźwięk podczas toczenia się opony.

Opony tego systemu muszą regularnie być kontrolowane przez służby, które ich używają. Ich wymiana nie może zostać dokonana w dowolnym zakładzie wulkanizacyjnym – wymaga dedykowanego sprzętu oraz fachowo przeszkolonej kadry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *