Opony Goodyear dla samochodów autonomicznych.

Podczas 86. Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie firma Goodyear zaprezentowała swoje rozwiązania dedykowane dla samochodów autonomicznych, które wkrótce mogą zmienić oblicze motoryzacji.

Firma Goodyear na genewskich targach przedstawiła zgromadzonej publice oponę Goodyear IntelliGrip oraz projekt opony Goodyear Eagle-360. Obie opony mają sprawić, że samochody autonomiczne będą jeszcze bezpieczniejsze i zachowają właściwą trakcję w każdych warunkach. W obu tych oponach zastosowano zaawansowane mieszanki gumy oraz najnowsze technologie zmniejszające zarówno opory toczenia, jak i szybkość zużywania się bieżnika. Opony te pozwolą na maksymalne oszczędności energii potrzebnej do poruszania się pojazdu.

Samochody autonomiczne stopniowo redukują ingerencję kierowcy w to co się dzieje na drodze. Opony będą jednym z tych czynników, które będą miały znaczący wpływ na to, jak komputery zinterpretują warunki drogowe. Będą tak jak obecnie jedynym łącznikiem samochodu z szosą.

Koncepcyjne opony mają różne założenia ich powstania. Goodyear Eagle-360 ma być oponą zapewniającą maksymalną manewrowość w czasie jazdy samochodu autonomicznego. Zainstalowane w niej sensory mają za zadanie przekazywanie do komputera pokładowego informacji o drodze co pozwoli specjalnie napisanym algorytmom dostosowanie ciśnienia w oponach oraz na ograniczenie zużycia bieżnika do bieżących warunków. Sama ich konstrukcja jest niezwykła – są to opony sferyczne, nad którymi „lewituje” nadwozie pojazdu dzięki specjalnym układom magnetycznym. Konstrukcja tych opon pozwoli m.in. na zajmowanie każdego miejsca parkingowego z niespotykaną dotąd precyzją. Same prowadzenie pojazdu stanie się również niesamowicie dokładne.

Goodyear IntelliGrip natomiast jest oponą, której głównym celem jest pełna komunikacja z pojazdem. Zainstalowane sensory przekazują informację o nawierzchni i panującej pogodzie. Przekazywane sygnały pozwalają na dostosowanie sposobu jazdy, prędkości, ciśnienia w oponach oraz innych ustawień pojazdu tak, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa niezależnie od warunków. Na śliskich nawierzchniach pojazd zmniejszy prędkość aby droga hamowania była jak najkrótsza. Otrzymane sygnały pozwolą algorytmom także na lepsze pokonywanie zakrętów czy poprawę stabilności jazdy. Nie bez znaczenia będą także dla systemów zapobiegającym kolizjom.

Zaprezentowane opony nie wejdą póki co do produkcji, jednak pokazują one, że Goodyear stara się dostosować do zmieniających się wymagań swoich klientów. Wskazują także kierunek, w którym będzie się rozwijała technologia oponiarska w najbliższej dekadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *