Jak stare są w rzeczywistości Twoje opony?

Każdy kupujący opony, czy to nowe czy używane, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na datę ich produkcji. Nikt nie chce starszych opon, każdy szuka jak najświeższych. Czy jednak jest to na tyle uzasadnione, aby odrzucać opony magazynowane przez 3 lata?

Michelin jest jednym z tych producentów, który magazynuje swoje produkty 36 miesięcy od daty jej produkcji. Po tym czasie, jeśli nie zejdzie ona ze stanów magazynowych, jest utylizowana, a materiały ponownie wykorzystane. Cechy, które są istotne dla właściwego funkcjonowania naszych opon są nadawane przez stosowanie różnych rodzajów mieszanek gumowych i materiałów podczas produkcji. Jednak właściwości użytkowe zmieniają się w czasie eksploatacji ogumienia. Zmiany zależą głównie od czynników klimatycznych, sposobu użytkowania oraz warunków w jakich koła są przechowywane. Eksploatacja opon odbywa się w tak zróżnicowanych warunkach, że precyzyjne określenie czasu jej użytkowania nie jest możliwe.

W Niemczech czas przechowywania opon jest dłuższy i wynosi on 5 lat. Przez ten okres mogą być sprzedawane jako pełnowartościowe produkty. Wynika to z ustaleń odnośnie wspólnej interpretacji żywotności opony, które podjęli najwięksi niemieccy dilerzy opon oraz dwa największe stowarzyszenia reprezentujące producentów opon oraz wyrobów gumowych: Bundesverband Reifenhandel und Vulkaniseur-Handwerk (BRV) oraz Wirtschaftsverband der deutschen Kautschukindustrie (WdK). Interpretacja ta stwierdza, że opona, która była prawidłowo przechowywana, a jej wiek nie przekracza 5 lat jest uznawana za produkt nowy, nadający się do sprzedaży.

Michelin jako producent opon gwarantuje, że jego produkt jest przechowywany w ściśle określonych warunkach wraz z zastosowaniem określonych metod, przez określony czas. Dzięki temu klient końcowy otrzymuje pełnowartościowy produkt wolny od wad, zapewniający pełny potencjał osiągów w trakcie eksploatacji. Firma informuje także swoich dystrybutorów w jakich warunkach i z zastosowaniem jakich metod opony tej marki powinny być przechowywane.

Michelin wraz z organizacjami, które testują ogumienie ( np. ADAC ), przeprowadził serie testów, które wykazały, że opony przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta przez 3 lata w magazynach w niczym nie ustępują oponom nowym, świeżo wyprodukowanym. Nie nastąpiły żadne zmiany w ich wytrzymałości, czy osiągach na mokrej nawierzchni oraz śniegu. Wyniki wynikają z tego, że wszelkie zmiany fizyko-chemiczne w elementach ogumienia występują głównie w czasie ich eksploatacji. Są one powodowane wewnętrznym nagrzewaniem się opon oraz naprężeniami związanymi z ciśnieniem, obciążeniem, odkształcaniem i uderzeniami. Elementy te nie występują w warunkach ich magazynowania.

Czasopismo branżowe, „Tire Science and Technology”, opublikowało już porównanie szybkości z jakimi postępują zmiany starzeniowe w oponach magazynowanych i tymi, które są w ciągłym użytku. W porównaniu tym wzięto pod uwagę procesy występujące pod wpływem temperatury. Pozwoliło to na stwierdzenie, że opona mająca przebieg 19000 km jest porównywalna z oponą która była składowana… przez 17 lat! Oczywiście z zachowaniem odpowiednich warunków i metod. Oznacza to, że opona, która jest przez nas użytkowana przez 3 tygodnie, jest identyczna pod względem swoich właściwości z tą, która leżała na magazynie przez 1 rok. Opony w magazynach starzeją się 17 razy wolniej! Nie trzeba zatem obawiać się opon z datą produkcji 2014, 2013 czy nawet 2012, jeśli tylko pochodzą z pewnego źródła. Co prawda, tak jak napisaliśmy wyżej, opony składowane przez 3 lata są utylizowane, jednak w sklepach można spotkać ostatnie – zwykle przecenione – sztuki interesujących nas opon.4fead15cc765220120627_Opona_w_magazynie_starzeje_sie_17_razy_wolniej_

Opony są jednak używane w różnych warunkach. Zmienia się obciążenie, prędkość, ciśnienie, stan dróg, opona przyjmuje rozmaite uderzenia i jest narażona na szereg uszkodzeń. Z tego względu Michelin zaleca co rok sprawdzać stan ogumienia przez specjalistę. Dla niektórych modeli zalecana częstotliwość kontroli jest większa, a zalecany czas eksploatacji znacznie skrócony. Przykładem takich opon są te z systemem PAX. Niezależnie jednak od przebiegu ogumienia, jego stanu czy wysokości bieżnika, Michelin zaleca bezwzględne wycofanie z eksploatacji opon, które przekroczą okres 10 lat od daty produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *