Przechowywanie opon i felg.

W naszych warunkach klimatycznych zalecana jest sezonowa zmiana opon. Opony zdjęte z samochodu muszą być prawidłowo przechowywane jeżeli chcemy z nich skorzystać w przyszłym sezonie.

Po każdej wymianie opon pojawia się kwestia tego, co należy zrobić ze zdjętymi kołami. W większości przypadków są one w na tyle dobrym stanie, że chcemy na nich jeździć po kolejnej zmianie pór roku. Jednak, aby było to możliwe muszą być one prawidłowo przechowywane. Większość zakładów wulkanizacyjnych oferuje usługę przechowania kół. Wielu kierowców decyduje się jednak na samodzielne przechowywanie swojego ogumienia, jeśli tylko mają trochę miejsca w garażu bądź piwnicy.

Miejsce, w którym będziemy składować nasze opony musi być rozsądnie wybrane. Opony nie mogą się znajdować blisko źródeł ciepła takich jak grzejniki czy piece. Nie można również magazynować opon na zewnątrz, szczególnie, gdy są one wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Promienie słoneczne w połączeniu nagrzaniem się gumy powodują przyspieszone starzenie się zastosowanej mieszanki gumowej i jej degradację. Warto zadbać także o to, aby wszelkie środki chemiczne, takie jak: rozpuszczalniki czy produkty ropopochodne nie znajdowały się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. To samo dotyczy urządzeń generujących ozon np. transformatorów. Pomieszczenie, gdzie zostawiliśmy nasze opony warto co jakiś czas wywietrzyć. Najlepszymi miejscami do składowania kół są pomieszczenia, gdzie warunku termiczne gwarantują stałą temperaturę w zakresie od -5 do 25 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%.

Przed schowaniem opon należy je starannie wyczyścić. Mogą bowiem znajdować się na nich różne chemikalia zebrane z drogi, które po dłuższym czasie doprowadzą do uszkodzenia gumy. Do tego celu wystarczy letnia woda z szamponem samochodowym oraz gąbka lub szczotka. Po ich umyciu należy dokładnie spłukać pianę. W tym momencie radzimy sprawdzić stan opon, czy nie mają uszkodzeń mechanicznych bądź innych anomalii zwracających naszą uwagę. Dobrym pomysłem będzie powyciąganie kamyczków, które mogły się powciskać między klocki bieżnika. Czyste opony można zabezpieczyć odpowiednimi środkami, które zapewnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz przedłużą ich żywotność. Po wykonaniu wszystkich czynności pozwalamy oponom wyschnąć. Musimy pamiętać, że nigdy nie należy wkładać mokrych gum do worków foliowych, gdyż to także może spowodować niepotrzebne uszkodzenia

Użytkownicy felg aluminiowych muszą poświęcić wiele uwagi swoim kołom. Na wewnętrznej stronie kół i trudno dostępnych miejscach gromadzi się nalot pyłu powstający w wyniku ścierania się klocków hamulcowych. Do mycia felg aluminiowych stosujemy odpowiednie preparaty, których na naszym rynku nie brakuje. Trzeba jednak uważać, aby nie spryskać nadmiernie samej gumy. Chemikalia w nich zawarte świetnie radzą sobie z różnego rodzaju brudem, jednak mogą być szkodliwe dla opony. Po umyciu przystępujemy do konserwacji za pomocą środków, które zapobiegną przywieraniu brudu. W tym celu możemy użyć dedykowanych do tego celu środków bądź środki, które mają podobne właściwości do lakieru samochodowego. Felgi stalowe nie wymagają tyle uwagi, jednak tak samo wskazane jest ich dokładne umycie. Oczywiście należy pamiętać o ich wysuszeniu, w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko wystąpienia korozji.

Opony zdjęte z felg powinny być ustawione pionowo na bieżniku. Raz w miesiącu ich położenie należy zmienić poprzez obrót o 90°. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stojaka, który sprawi, że opony będą znajdowały się kilka centymetrów nad ziemią. Wykluczone jest jednak wieszanie opon na hakach. Takie działanie powoduje ich trwałą deformację. Felgi z zamontowanymi oponami kładziemy na boku i układamy w stos – jedna na drugą. Pod oponę, która znajduje się najniżej można podłożyć kawałek płyty lub tektury. Ochroni to boki opony przed ocieraniem się o podłoże. Każdą oponę można w ten sposób oddzielić od kolejnej. Felgi z oponami można przechowywać zawieszone na hakach, co znacznie zaoszczędzi miejsce w pomieszczeniu. W przypadku opon z felgami nie powinno się magazynować ich w pozycji pionowej. Ciężar felgi może doprowadzić do deformacji opony.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie należy zastanowić się, czy na pewno dysponujemy odpowiednimi warunkami do składowania naszych opon. Jeśli nie, to lepiej powierzyć je specjalistom, co zagwarantuje nam, że będą one nadawać się do użytku w następnym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *