Opony „pod ochroną”.

Nasze opony każdego dnia narażone są na uszkodzenia wywołane zewnętrznymi czynnikami oraz obiektami znajdującymi się na drodze. Wielu producentów stosuje w swoich oponach technologię Run Flat, jednak opony te są znacznie cięższe od standardowych co odbija się na parametrach jazdy oraz jej ekonomiczności. Czy jest jakaś alternatywa?

Pomyśleli o tym producenci opon Pirelli oraz Continental. Stworzyli oni technologie, które są bardzo podobne do siebie, jeśli chodzi o sposób działania. Chronią one kierowcę przed nieplanowanymi postojami z powodu utraty ciśnienia w oponie.

Rozwiązaniem tego problemu według Pirelli jest technologia Seal Inside. Wewnątrz opony, tuż za jej bieżnikiem znajduje się substancja, która natychmiastowo wypełnia miejsca, w których może dojść do ucieczki powietrza, powstałych w wyniku uszkodzenia. Powstały otwór jest wypełniony i sprawia, że ciśnienie w oponach zostanie zachowane. Obiekt powodujący nieszczelność nie musi pozostawać w oponie. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo kierowcy chroniąc go przed jazdą przy mniejszej ilości powietrza w kołach.

Continental, tak jak Pirelli, umieścił po wewnętrznej stronie swoich opon lepką, kleistą substancję, która może wypełnić uszkodzenia powstałe przez obiekty o maksymalnej średnicy 5 mm. Uszczelnienie w tym przypadku następuje natychmiast po wyjęciu niepożądanego przedmiotu. Rozwiązanie to jest nazwane ContiSeal.

W przypadku obu tych technologii kierowca może nawet nie odczuć, że coś się stało. Podczas użytkowania opon wyposażonych, w którąś z tych technologii warto kontrolować okresowo ich stan. Nawet w przypadku jeśli doszło do samouszczelnienia, to obcy obiekt w bieżniku może prowadzić do trwałych uszkodzeń. Dlatego zawsze, gdy stwierdzimy, np. że gwóźdź wbił się w nasz bieżnik, to powinniśmy skonsultować z wulkanizatorem, czy taką oponę można jeszcze naprawić.

Ogumienie posiadające jedno z tych rozwiązań jest specjalnie oznaczone. W przypadku opon Continental będzie to symbol ContiSeal bądź skrót CS w na boku opony. Pirelli podobnie jak Continental oznacza swoje produkty logiem Seal Inside. Oprócz tego w nazewnictwie stosowany jest skrót SI.

Opracowanie tych technologii miało na celu, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, poprawę komfortu i osiągów opon. Opony z technologią Run Flat są dużo cięższe i zupełnie inaczej zachowują się na drodze niż opony standardowe. W przypadku Seal Inside i ContiSeal nie odczujemy różnic w stosunku do zwykłych opon. Także ich montaż w żaden sposób nie jest odmienny. Nie możemy jednak w 100% polegać na ich „niezniszczalności”. Żadna technologia nam bowiem nie pomoże bez właściwego serwisu i kontrolowania stanu ogumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *