Chłodzenie opon według Daimlera.

Do urzędu patentowego w Wielkiej Brytanii złożono dokumenty dotyczące nowej koncepcji Daimlera.

Zgodnie z różnymi źródłami informacji ( w naszym przypadku jest to tyrepress ) przedstawiciele Daimlera złożyli w brytyjskim urzędzie patentowym dokumenty dotyczące nowatorskiego rozwiązania na optymalizację temperatury pracy opon. Głównym benefitem owego rozwiązania ma być poprawiona przyczepność w czasie jazdy oraz większa trwałość opon.

W jaki sposób koncern chce to uzyskać? Poprzez zastosowanie specjalnych dysz spryskujących oponę odpowiednią ilością wody w odpowiedniej temperaturze i pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. System ten ma opierać się na czujnikach temperatury w oponie, które będą regulować temperaturę wody w zależności od warunków atmosferycznych. W przypadku zimnych dni opony byłyby spryskiwane ciepłą wodą.

Póki co jedynym dowodem zgłoszenia tego patentu jest diagram, który od jakiegoś czasu krąży w sieci. Na jego podstawie nie można też jednoznacznie wywnioskować jak konstruktorzy poradzą sobie z najpoważniejszą wadą tego rozwiązania: woda używana w temperaturach poniżej zera, która zostałaby na jezdni mogłaby przyczyniać się do powstawania tzw. „czarnego lodu” stwarzając jednocześnie duże zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *