Nordexx – marka opon z Danii

Nordexx – co to za firma?

Nordexx to marka opon stworzona przez duński koncern NDI – jedną z największych skandynawskich firm oponiarskich, działających w branży od ponad 50 lat. Historia NDI zaczęła się w 1970 roku, gdy Duńczyk Benny Kristensen stworzył w swoim garażu w miejscowości Holstebro małą firmę trudniącą się sprzedażą oraz montażem ogumienia. Początki były skromne, ale dzięki wizjonerskim pomysłom i ogromnemu zapałowi, już po roku niewielki garaż zmienił się w prestiżowy warsztat z dużym magazynem. Po kilku latach prężny przedsiębiorca zafundował duńskiemu rynkowi ogumienia niespotykane dotąd importowe otwarcie na szereg nowych europejskich marek. Sukcesywnie poszerzał swoją działalność, sprowadzając do Danii na przykład bliźniacze koła firmy Molcon, montowane w maszynach rolniczych. Firma NDI stała się wyłącznym przedstawicielem tej holenderskiej marki na rynku duńskim. Po pięciu latach działalności, firma Kristensena dysponowała już kadrą wyspecjalizowanych handlowców. W 1977 przeniesiono spółkę do nowej siedziby w miejscowości Brørup. Początkowo firma mieściła się tam na 2 tysiącach metrów kwadratowych. Dziś powierzchnia siedziby NDI w Brørup liczy 75 tysięcy metrów kwadratowych, a oprócz Holstebro i Brørup, oddziały spółki znajdują się jeszcze w pięciu innych miejscach w Danii – w Aalborgu, Aarhus, Karlslunde, Odense oraz na wyspie Bornholm. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych skandynawski rynek oponiarski szybko się rozrastał. Benny Kristensen sukcesywnie rozszerzał swoją ofertę – nie tylko o ogumienie, ale i koła oraz części samochodowe. Kolejnym ważnym krokiem dla NDI było zaistnienie na rynkach zagranicznych. Naturalnym kierunkiem była pozostała część Skandynawii – w 1982 roku firma otworzyła w Szwecji swój pierwszy zagraniczny oddział. Dziś szwedzka filia NDI składa się z dwóch dużych magazynów w Lund na południu kraju oraz we Flen, niedaleko Sztokholmu. Pierwsze doświadczenie na zagranicznym rynku było bardzo obiecujące, dlatego sześć lat po debiucie w Szwecji, w roku 1988, Kristensen skierował się ku Norwegii gdzie ostatecznie osiągnięty sukces okazał się porównywalny z tym wywalczonym w Danii. Swoją pierwszą norweską filię NDI założyło w Oslo. Obecnie jest to jeden z dziewięciu oddziałów duńskiej firmy w Norwegii. Reszta zlokalizowana jest na terenie całej Norwegii – od Tromso na północy, przez Trondheim i Noresund w centralnej części, po Alesund, Bergen, Haugesund, Kopervik na zachodnim oraz Kristiansand na południowym wybrzeżu. W 2003 roku NDI po raz pierwszy wyszło poza regiony skandynawskie i udało się do Niemiec, lokując swoją filię w miejscowości Neumunster. W 2011 roku następne dwa oddziały wybudowano w Finlandii – w miejscowości Sievi oraz drugi, w strategicznym portowym mieście Turku. Rok później miał miejsce jeszcze jeden przełom w dziejach firmy – pierwszy oddział NDI powstał w Chinach, w Qingdao.

Opony Nordexx NS9000

Kamieniem milowym w historii firmy był 2007 rok, w którym utworzono markę opon Nordexx. Zarząd NDI, zachęcony dobrymi wynikami sprzedaży ogumienia różnych producentów, postanowił, że swoją ofertę wzbogaci o własną, prywatną markę. Opony Nordexx, od momentu debiutu na rynku, produkowane jest w supernowoczesnych fabrykach w Qingdao. Nie jest to zwykły outsourcing – w Qingdao bowiem funkcjonują biura, zaplecze badawcze i dystrybucyjne przygotowane na potrzeby rozwoju marki Nordexx. Katalog marki Nordexx zawiera modele: NS3000, NS5000, NS9000, NS9100, NS92000  (opony letnie do samochodów osobowych), NA6000 (opony całoroczne), NU7000, NU7100 (opony 4×4), Wintersafe 2 (opony zimowe do samochodów osobowych) oraz NC1000, NC1100, NC1200 (opony do vanów i lekkich ciężarówek). Ponadto Nordexx posiada w swoim portfolio gamę opon do samochodów ciężarowych. Dzięki sieci sprzedaży NDI obejmującej całą Skandynawię (firma jest właścicielem sieci dystrybucyjnej i serwisowej Super Daek), opony Nordexx szybko trafiły do wszystkich krajów nordyckich. Z czasem objęło swoim zasięgiem większą część Europy (w 2011 roku zaprezentowano je w Hiszpanii, a rok później – w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w 2019 trafiło na polski rynek), a także inne kontynenty: Amerykę Północną i Południową oraz Azję, w tym region bliskowschodni. Obecna roczna sprzedaż opon Nordexx liczona jest w setkach tysięcy sztuk. Duński producent opon Nordexx szczyci się innowacyjnym podejściem do zarządzania jakością. Opony marki Nordexx, choć pozycjonowane w segmencie ekonomicznym, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami eksploatacyjnymi, dzięki czemu zyskują pochlebne recenzje użytkowników. Warto nadmienić, że Nordexx nie jest pierwszą marką oponiarską produkowaną przez NDI. Od 1979 roku duńska firma oferuje bowiem bieżnikowane ogumienie Euroband. Oprócz tego, NDI jest właścicielem założonej w 2007 roku spółki Tyretrust, prowadzącej przechowalnie opon, a także spółki Flex1One specjalizującej się w imporcie do Skandynawii m.in. maszyn do produkcji opon, wyposażenia fabryk oraz magazynów ogumienia. NDI eksportuje swoje produkty do Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Istotną wartością, którą szczyci się marka Nordexx oraz jej właściciel są korzenie firmy – oparty na zaufaniu, w stu procentach rodzinny interes. Od założenia NDI, człowiekiem numer jeden w firmie pozostaje Benny Kristensen. Udziałowcami są – jego żona, Betty Kristensen oraz dzieci: Kenneth, Rene i Anja Kristensenowie.

Strona producenta opon Nordexx: https://ndibranding.com/

Sprawdź ofertę na opony Nordexx: https://www.opony-samochodowe.com/m86,nordexx.html

5 typowych problemów związanych z oponami

Źle użytkowana opona może przybierać różne odkształcenia
Wzorce zużycia opon mogą wiele powiedzieć o stanie Twojego pojazdu — od złego ustawienia kół i ciśnienia w oponach po zużyte amortyzatory i rozpórki. Zaniedbane zbyt długo powodują problemy ze zużyciem opon oraz mogą prowadzić do aquaplaningu, pęknięć, mniej wydajnego hamowania, spinoutów i wielu innych.

Dowiedz się o typowych problemach ze zużyciem opon i ich znaczeniu dla Twojej jazdy.
Wewnętrzne lub zewnętrzne zużycie krawędzi opon
Jeśli wewnętrzne lub zewnętrzne krawędzie opony zużywają się szybciej niż reszta bieżnika, możesz mieć problem z zbieżnością kół. Ten wzór zużycia często wskazuje na nieprzystosowany czubek (kąt do wewnątrz lub na zewnątrz opon, patrząc z góry) lub pochylenie (kąt do wewnątrz lub na zewnątrz opon, patrząc z przodu).

Problemy z wyrównaniem mogą wpływać na naturalną zdolność pojazdu do jazdy na wprost i mogą powodować ciągnięcie samochodu — w lewo lub w prawo — gdy puścisz kierownicę.
Centralne zużycie
Jeśli zauważysz nadmierne zużycie środka opon, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one nadmiernie napompowane. Gdy opony są nadmiernie napompowane, środek opony zajmuje więcej czasu na drodze niż reszta bieżnika, co prowadzi do zwiększonego zużycia środka.

Jazda na nadmiernie napompowanych oponach może prowadzić do utraty przyczepności, przedwczesnego zużycia opon i prowadzić do bardziej wyboistej jazdy. Jeśli zauważysz nadmierne zużycie środka, sprawdź ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że PSI mieści się w zalecanym zakresie.
Zużycie krawędzi bocznych
Nadmierne zużycie krawędzi po obu stronach opony często wskazuje na niedopompowanie. Niedopompowane opony mogą zacząć tracić swój właściwy kształt, co prowadzi do nierównomiernego rozłożenia masy na styku. Przy większej masie na obu krawędziach bieżnika mogą one zacząć się zużywać znacznie szybciej niż inne obszary opony.

Jazda z nierównym ciśnieniem w oponach może zmniejszyć zużycie paliwa i zwiększyć ryzyko poważnego pęknięcia opony. Jeśli zauważysz nadmierne zużycie na krawędziach opon, natychmiast sprawdź ciśnienie w oponach i dodaj powietrze w razie potrzeby.
Zużycie wierzchołka
Ukośne zużycie bieżnika opony lub „zużycie wierzchołka” często wskazuje na uszkodzenie elementów zawieszenia — zazwyczaj amortyzatorów lub rozpórek. Twój system zawieszenia zapobiega podskakiwaniu opon w górę i w dół podczas jazdy, utrzymując ich stały kontakt z drogą. A kiedy ten system zostanie naruszony, Twoje opony mogą poruszać się bardziej chaotycznie, tworząc ząbkowany wzór na bieżniku.

Jeśli zauważysz ten wzór — lub jeśli Twój pojazd wydaje się mniej stabilny, „podskakuje” podczas jazdy lub jest głośniejszy niż zwykle — rozważ sprawdzenie układu zawieszenia.
Niejednolite, ukośne zużycie

Nierównomierne zużycie opon może wskazywać na niewyważenie opony. Ten wzór zużycia często ma miejsce, gdy kierowca spędza zbyt dużo czasu między rutynowymi rotacjami opon a wyważaniem. Na szczęście, jeśli zostanie wykryty wcześnie, rozwiązanie tego problemu może być stosunkowo proste. Zminimalizujesz zużycie łaty, wydłużysz żywotność opony i unikniesz zagrożeń, takich jak gromadzenie się ciepła, zmniejszona przyczepność i podatność na przebicia.
Masz problemy ze zużyciem opon? Przyjdź do naszego warsztatu!
Samochody nie mogą mówić, ale bieżnik naszych opon często informuje, kiedy coś poszło nie tak. Co zatem mówią o przyszłości Twojego pojazdu wzory na oponach? Nie ma potrzeby kupowania kryształowej kuli. Oddaj swój pojazd do naszego warsztatu w Bogucinie k.Poznania, a my zdiagnozujemy i naprawimy problem za Ciebie.

				
			

Opony turystyczne a opony sportowe: które z nich są dla Ciebie dobre?

Chcesz wymienić opony? Istnieje przytłaczająca ilość informacji, ale tylko Ty wiesz dokładnie, czego chcesz!

Poznaj różnicę między oponami turystycznymi a sportowymi i dowiedz się, jak wybrać najlepszy typ opony dla siebie i swojego samochodu.

Czym są opony turystyczne(Touring)?

 • Doskonały do ​​sedanów, minivanów, SUV-ów i samochodów osobowych,
 • Oferują zrównoważone prowadzenie oraz cichą i wygodną jazdę,
 • Przeznaczony głównie do użytku przez cały sezon,
 • Zapewniają doskonałą przyczepność w mokrych i suchych warunkach.

Ogólnie rzecz biorąc, są one niezawodną opcją, jeśli dużo jeździsz — niezależnie od tego, czy jest to trasa z pracy do szkoły po odbiór dzieci lub jeśli szykujesz się na wycieczkę po kraju z dzieci.
Opony turystyczne znane są z tego, że mają stosunkowo szeroki bieżnik, co pozwala im na większy kontakt powierzchni z drogą. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają zrównoważone prowadzenie, cichą oraz wygodną jazdę. Większość opon turystycznych sprzedawanych w Polsce to opony całoroczne, co oznacza, że ​​są zaprojektowane tak, aby zapewniały doskonałą przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni — a czasem na lekkim śniegu! Jeśli szukasz płynnej jazdy, warto sprawdzić linię opon turystycznych Bridgestone Turanza. Nie uwierzysz, jak spokojna może być Twoja następna podróż, gdy opony pochłaniają hałas drogowy, tak jak robią to opony turystyczne Turanza.

Czym są opony sportowe?

 • Świetne do samochodów sportowych, coupe, egzotycznych samochodów i samochodów wyścigowych
 • Oferują płynne wejście w ciasne zakręty i skróconą drogę hamowania
 • Przeznaczony głównie do użytku w letnich i suchych warunkach
 • Zapewniają lepsze osiągi, ale w zamian za to następuje zwiększony popyt auta na benzynę, hałas drogowy i zmniejszona żywotność opon

Opony sportowe(Performance) charakteryzują się unikalnymi wzorami bieżnika, konstrukcją i mieszankami gumowymi, które poprawiają wszechstronne wrażenia z jazdy. Opony te mogą poprawić cechy samochodu inspirowane torem wyścigowym, takie jak zdolność pokonywania zakrętów i skrócona droga hamowania. Może się jednak okazać, że w zamian za lepsze osiągi poczynisz większe wydatki w zakresie przebiegu benzyny, hałasu drogowego i żywotności opon.
Opony turystyczne a opony sportowe

Jak decydujesz, czy wyposażyć swój samochód w opony turystyczne, czy opony sportowe? Zacznij od sprawdzenia wytycznych producenta pojazdu, a następnie skup się na swoich pragnieniach i potrzebach związanych z jazdą. Jesteś na miejscu kierowcy! Przyjrzyjmy się niektórym decydującym czynnikom.

Szukasz sportowej responsywności? Jeśli poszedłeś o krok dalej, aby uzyskać sportowy poziom wyposażenia, opona sportowa może być właśnie dla Ciebie. Jeśli bardziej interesuje Cię cichy i wygodny dojazd z punktu A do punktu B lub wyruszenie na długie, spokojne przejażdżki, opona turystyczna może być tym, czego potrzebujesz.

Cenisz sobie całoroczną wszechstronność? Zarówno opony turystyczne, jak i sportowe mogą dobrze działać na mokrej i suchej nawierzchni, ale opony turystyczne są generalnie lepsze do jazdy całorocznej. Jeśli masz serce nastawione na opony sportowe, być może będziesz musiał przyjrzeć się oponom sportowym całorocznym lub rozważyć zmianę opon wraz z porami roku.

Jak ważny jest przebieg auta na paliwie? Jeśli chcesz zmaksymalizować oszczędności przy dystrybutorze, możesz wybrać oponę turystyczną. Z oponami sportowymi dokonujesz niewielkich wyrzeczeń w zakresie przebiegu na benzynie, aby naprawdę przyspieszyć czas za kierownicą.

Czy chcesz super-przyjemną przejażdżkę? Opony turystyczne to najlepszy wybór w kategorii komfortowej jazdy, ze względu na zwiększony kontakt bieżnika z nawierzchnią. Opony Performance oferują nieco mniejszy komfort w zamian za element Performance.

Jak ważna jest żywotność opony? Ponownie, opona turystyczna może być tutaj najlepszą opcją, ponieważ jej bieżnik zwykle ma dłuższą żywotność. Jednak nawet jeśli żywotność opony sportowej może być krótsza, uzyskasz lepszą kontrolę nad autem.

Czy wymagasz najlepszej obsługi i szybkości reakcji? Opony sportowe radzą sobie lepiej pod tym względem (takie jak hamowanie i szybkie pokonywanie zakrętów), chociaż opony turystyczne nadal zapewniają dużą przyczepność.

Jak widać, ani opony turystyczne, ani Performance nie należą do kategorii, w której jedna opona pasuje do wszystkich. Kiedy wybierasz nowe opony, guma naprawdę pasuje do drogi, gdy już określisz, jakich osiągów oczekujesz od swojego samochodu i opon – oraz od Ciebie jako kierowcy.

Sezon rozpoczęty, opony wymienione?

Czas na zmiane opon przypada na listopad

Wymiana opon Polska a Świat

W Niemczech od 2021 w miesiącu listopad wymagana jest zmiana opon na takie posiadające homologację zimową, czyli prościej mówiąc oponę na sezon zimowy albo opona wielosezonowa, która jest dopuszczona do użytku. Sankcje za brak takich opon (np posiadanie opony letniej) są u naszych zachodnich sąsiadów dosyć wysokie. Na szczęście u nas nie ma obowiązku zmian opon, lecz jak sami wiemy z naszego doświadczenia (jak i wreszcie typowej zimy na początku 2021r.) gorąco polecamy na wymianę opon.

Opona to opona -auto jeździ, po co wydawać pieniądze…

A właśnie nie! Podstawową różnicą opon letnich a zimowych jest użyta w nich guma, gdzie w ogumieniu letnim mieszanka potrafi twardnieć w temperaturze poniżej 7 stopni. W cięższych warunkach drogowych jak topniejący śnieg czy lód taka guma po prostu nie da sobie rady, powodując ślizganie się auta.

Bezpieczeństwo

Słowo klucz jeżeli chodzi o zmianę opon w sezonie zimowym. Nie raz mamy do pokonania wiele kilometrów, w między czasie warunki pogodowe mogą być różne od deszczu, śniegu i przymrozku aż po słoneczny dzień z topniejącym lodem. Opona zimowa pomaga nam ograniczyć liczbę wypadków do minimum poprzez dostosowanie się gumy do nawierzchni. Bezpieczeństwo wpływa też na komfort jazdy. Nikt chyba nie lubi jeździć 30 km/h ?

Wymiana opon

Większość wymian przypada na listopad. W tym miesiącu warsztaty wulkanizacyjne są najbardziej obłożone pracą. Chcielibyśmy zaprosić Państwa na wymianę po uprzednim skontaktowaniu się z nami (używamy kalendarza przez co nie posiadamy kolejek) – a po samo opony zapraszamy na nasz sklep z oponami

Alliance – nowa budżetowa marka Yokohamy już u nas dostępna!

030ex
Alliance 030Ex

Marka Alliance posiadająca swoje korzenie w Izraelskim przemyśle oponiarskim

Od początku swojego istnienia (lata 50 XX wieku) marka stawiała na wytwarzanie opon rolniczych, przemysłowych oraz leśnych. Wieloletnia, nieprzerwana produkcja i doświadczenie pozwoliły firmie na zbudowanie ugruntowanej pozycji na rynku europejskim. Firma nie zwalniając tempa na przestrzeni XX i XXI wieku stworzyła dwie dodatkowe fabryki w Indiach rozszerzając swój katalog o opony do aut.

Przejęcie firmy przez Yokohamę

Alliance Tire Company – nazwa która powstała finialnie w 1992r. została przejęta w 2016r. przez wiodącą markę w branży oponiarskiej – Yokohama. Zachowując swoją nazwę Alliance produkuje opony aż do dziś w segmencie opon budżetowych, posiadając około 100 różnych bieżników.

Nasza oferta

W naszej ofercie opon Alliance mogą Państwo zakupić model 030EX – model zaprojektowany dla samochodów osobowych w sezonie letnim. Link do oferty:

https://www.opony-samochodowe.com/index.php?d=szukaj&c%5B14%5D=0&c%5B15%5D=0&c%5B16%5D=0&cena_min=0&cena_max=3000&producent=134&operator=0

Podsumowanie

Alliance jest to marka dla osób chcących zaoszczędzić trochę gotówki, lecz którzy nie chcą stracić na jakości. Opony objęte są 5 letnią gwarancją.

Jesienne wskazówki dotyczące konserwacji pojazdów, aby wyprzedzić zimę

Sprawdź swój akumulator!

Ekstremalne warunki pogodowe — gorące i zimne — mogą mieć wpływ na żywotność baterii, więc rozważ sprawdzenie i przetestowanie akumulatora, zanim temperatura zacznie spadać. Od podróży wakacyjnych po codzienne dojazdy do pracy, nie chcesz, aby źle działający akumulator przeszkadzał w twoich ulubionych jesiennych przyzwyczajeniach! Upewnij się, że połączenia akumulatora są czyste, wolne od korozji i prawidłowo podłączone, i zwróć szczególną uwagę na wszelkie oznaki uszkodzenia akumulatora. Czy twoje reflektory są przyciemnione? Czy Twój samochód ma trudności z uruchomieniem? Czy po przekręceniu kluczyka w stacyjce słychać kliknięcie?
Sprawdź swoje hamulce!

Nie jest tajemnicą, że Twoje hamulce mają najwyższy priorytet, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę – jesienią i nie tylko. Niezależnie od tego, czy chodzi o zatrzymywanie, zwalnianie, czy manewrowanie śliskimi drogami w mglistych warunkach, w tym sezonie będziesz polegać na hamulcach.
Sprawdź swoje opony!

Twoje opony są jednym z najważniejszych elementów Twojego pojazdu. Nie tylko pozwalają z łatwością poruszać się po drogach, ale także wpływają na zdolność hamowania, prowadzenie i ogólne bezpieczeństwo jazdy. Upewnienie się, jest koniecznością podczas przygotowań do jesiennych dróg. Zacznij od sprawdzenia bieżnika opon. Bieżnik odgrywa ważną rolę w płynnym przyspieszaniu, pewniejszym trzymaniu się drogi i skuteczniejszym hamowaniu. Przy chłodniejszej pogodzie pojawiają się mokre warunki drogowe, co sprawia, że ​​niezbędna jest odpowiednia przyczepność. Gdy temperatura zaczyna spadać, ciśnienie w oponach również. Drastyczne zmiany pogody mogą powodować rozszerzanie się i kurczenie powietrza w oponach, co prowadzi do niedopompowania (lub nadmiernego napompowania). Poszukaj zalecanego ciśnienia swoich opon w instrukcji obsługi samochodu lub sprawdzając naklejkę na framudze drzwi po stronie kierowcy. Następnie upewnij się, że ciśnienie w oponach jest odpowiednio dostosowane. Nie musisz sam dbać o swoje opony! Wulkanizator w naszym serwisie opony-samochodowe.com jest przygotowany do obsługi wszystkich Twoich potrzeb związanych z konserwacją opon, od obrotów i osiowania kół po wyposażenie pojazdu w opony sezonowe.
Sprawdź swoje światła!

Wraz z jesienią pojawiają się bardziej śliskie drogi, krótsze dni, bardziej mgliste warunki i zmniejszona widoczność. Dlatego warto zadbać o to, aby wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne światła samochodu były w doskonałym stanie. Przyćmione, zepsute lub brudne światła mogą obniżyć twoją zdolność widzenia i bycia widzianym. Jeśli masz uszkodzone żarówki, wymień je tak szybko, jak to możliwe. Gdy będą sprawne, upewnij się, że światła są czyste. Na przykład zamglone reflektory mogą zaburzać zdolność prawidłowego widzenia drogi. Inne światła do sprawdzenia to:

  • Tylne światła
  • Światła przeciwmgielne
  • Światła stopu
  • Światła mijania i Hi-beam
  • Światła awaryjne
  • Światła obrysowe boczne

Wskazówka: W mglistych warunkach ustaw nisko reflektory i włącz światła przeciwmgielne, jeśli są na wyposażeniu. Światła mijania skierowane w dół w kierunku drogi mogą zwiększyć Twoją widoczność. Światła drogowe mogą odbijać się od mgły i odbijać się od Ciebie, utrudniając Ci wyraźne widzenie jezdni.
Sprawdź płyny w aucie!

Różne płyny w Twoim samochodzie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu płynnej pracy Twojego pojazdu. A dla wielu ich głównymi funkcjami są smarowanie i chłodzenie wyznaczonych części samochodowych. Gdy płyny nie są wystarczająco konserwowane, podstawowe elementy, które obsługują, mogą ucierpieć, co prowadzi do potencjalnie niebezpiecznych warunków. Na przykład zaniedbanie płynu chłodzącego może spowodować rozgrzanie silnika, a niski lub zanieczyszczony płyn hamulcowy może prowadzić do wydłużenia drogi hamowania. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby uzyskać zalecane odstępy między wymianami i sprawdź płyny w samochodzie przed wyruszeniem w drogę tej jesieni.

Płyny, które warto rzucić okiem to:

  ▪ Płyn chłodzący
  ▪ Olej silnikowy
  ▪ Płyn przekładniowy
  ▪ Płyn do spryskiwaczy
  ▪ Płyn hamulcowy
  ▪ Płyn do wspomagania kierownicy (jeśli Twój samochód ma hydrauliczne wspomaganie kierownicy)
  ▪ Płyny do mechanizmu różnicowego i skrzyni rozdzielczej
Sprawdź system HVAC!

Sprawdzenie systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) przed spadkiem temperatury jest niezbędną wskazówką dotyczącą samochodu. System ten odpowiada za chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, wentylację i odszranianie wnętrza pojazdu. Awaria systemu HVAC ma wpływ nie tylko na ogólny komfort, ale również może mieć trudności z odszranianiem i utrzymaniem czystości okien podczas mglistych, śnieżnych i deszczowych jesiennych warunków pogodowych.
Sprawdź wycieraczki przedniej szyby!

Jeśli pióra wycieraczek nie oczyszczają odpowiednio przedniej szyby lub skrzypią i zostawiają smugi, być może nadszedł czas, aby je wymienić. Jesień często przynosi deszcz, mgłę, a czasem nawet śnieg, więc upewnij się, że poradzą sobie w takich warunkach. Warto również wziąć pod uwagę płyn do wycieraczek w zbiorniku samochodu. Czy jest czysty, brudny czy niski? Płyn ten pomaga chronić przednią szybę przed brudem i innymi zanieczyszczeniami, co pomaga zachować widoczność podczas jazdy. Upewnij się, że pióra wycieraczek i płyn do spryskiwaczy są w doskonałym stanie, zanim temperatura zacznie spadać.
Zaufaj oponom polecanym przez nas tej jesieni!

Takie marki jak Goodride i Nordexx zostały przez nas odpowiednio przebadane i z czystym sumieniem możemy wam je polecić!

ADAC

Testy zderzeniowe

Często kupując nowe auto, opony lub nawet fotelik samochodowy sprawdzamy koszty eksploatacyjne, utrzymania a przede wszystkim bezpieczeństwo. Z pomocą przychodzą nam crashtesty, czyli testy zderzeniowe. Używając manekina jako wzór na przedstawienie ludzkiego ciała naukowcy badają, jak manekin oddziałuje na zderzenie w środku auta. Takie testy przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych, specjaliści używają specjalistycznych narzędzi, aby test jak najbardziej przypominał wypadek w środowisku naturalnym. „Nasz” człowiek laboratoryjny jest ze stali, pokryty gumą imitującą ludzką skórę oraz wyposażony jest w czujniki pomiarowe. Sprawdzany jest on np. podczas zderzeń bocznych, zderzeń od tyłu lub chociażby dachowania jak i nawet podczas testu fotelika samochodowego jako mały manekin, pełniący funkcję dziecka. Podczas danej kolizji sprawdza się przebieg zdarzenia, obrażenia auta oraz obrażenia ciała.

ADAC – Allgemeiner Deutscher Automobil-Club

Niemiecki automobilklub, założony w 1903r., cieszy się największym uznaniem konsumentów w Europie pod względem oceny bezpieczeństwa fotelików samochodowych. Urósł on do takiej rangi, że zanotowano ponad 19 milinów członków! Poprzez dążenie do jak najlepszego profesjonalizmu i rzetelności ADAC zdobył zaufanie opinii publicznej szukającej opinii bezpieczeństwa pojazdów jak i części samochodowych.

Co w rzeczywistości dają nam testy zderzeniowe?

Testy zderzeniowe pozwalają nam wyrobić opinie o danym produkcie ( przykład test opon), pozwala też uświadamiać producentom, że nikt nie kupi produktu, który nie przechodzi testów. Im gorszy sprzęt tym mniejszy popyt.

ADAC a opony

Podczas sprawdzania opon automobilklub sprawdza kilka kwestii oceniając oponę w takiej punktacji

Maksymalna liczba punktów, jaka może zostać przyznana to 0,6 (ocena bardzo dobra), a najniższa 5,5 (ocena niedostateczna).

Opona poddawana jest testom przyczepności na suchej oraz mokrej powierzchni, bada się jej zużycie oraz wytwarzany hałas. Oprócz tego sprawdza się jak dana opona oddziałuje na zużycie paliwa.

Jeżeli przeczytałeś test jakiś opon a dalej chcesz się o nich dowiedzieć zadzwoń do naszych ekspertów po poradę.

Rant, C, XL kilka pomocnych wyjaśnień

zimowa opona Barum o oznakowaniu M+S
zimowa opona Barum o oznakowaniu M+S

Często, podczas rozmów telefonicznych z klientami, którzy nie do końca orientują się w tematyce oponiarskiej musimy odpowiadać na podobne to pytania typu:

 • Co oznacza XL?
 • Czy ta opona jest wzmacniana?
 • Opona nada się do mojego auta gdyż nie wiem jak to sprawdzić.

Każda opona posiada dodatkowe informację na swoim boku lub w nazwie w katalogu na naszej stronie, oprócz wielkich napisów informujących o producencie i modelu opon znajdziemy tam także:

 • Rozmiar opony w formacie SSS/PP RŚŚ, gdzie SSS informuje nas o szerokości opony( np 185) PP to profil( 70) R mówi o średnicy opony która ma wartość ŚŚ(15),
 • Indeks nośności oraz prędkości w formacie 11(1)A gdzie nośność jest dwu-trzy cyfrową liczbą ( odpowiadającą maksymalnemu obciążeniu na koło w kilogramach [tabele można znaleźć w internecie] oraz prędkość oznaczoną literami alfabetu( tabele również dostępne w internecie) np. 88V,
 • XL, RF, RFD są to opony wzmacniane ( większa nośność tej opony względem rówieśniczki o tej samej rozmiarze),
 • FR, MFS, FP, FSL, RPB jest to tytułowy Rant ochronny opony – taka tarcza zakrywająca felgę, chroni przed np. krawężnikiem,
 • M+S( Mud + Snow) mylące oczy wszystkim oznakowanie opon, jest to opona przystosowana do jazdy na śniegu i błocie, nie mówi nam, że jest to opona zimowa gdyż opony letnie i całoroczne również mogą być tak oznakowane,
 • 3PMSF – opona zdająca testy w ciężkim śniegu,
 • outside – napis informujący o sposobie montowania opony ( „oustsidem” – napisem na zewnątrz)
 • strzałka – pokazuje kierunek obrotu opony, sposób montowania opony,
 • C – opona przeznaczona do aut przeładunkowych (lekkie auta dostawcze),
 • BSW, OWL, RBL, WL – symbole mówiące nam o rodzaju napisów na oponie ( OWL – Białe napisy na oponie)
 • oraz STUDDED mówiący o możliwości montażu kolców na oponie.

Oczywiście jest więcej symboli jak na przykład kilka mówiących o oponie z Run- Flat, lecz każdy producent korzysta z innego nazewnictwa, wspomniane wyżej powinny i tak w znaczącym stopniu pomóc w doborze opon na nadchodzący zimowy sezon. Zapraszamy do naszego sklepu po zakupy, zachęcamy również do wystawiania opinii na Google bądź ceneo ( Chcemy się ulepszać dla Was każdego dnia!) Opony-samochodowe.com

Wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy w deszczu

widok zza szyby auta posiadającego wytarte wycieraczki
Mokra nawierzchnia przyczynia się do prawie 1,2 miliona wypadków drogowych każdego roku. Dodaj do tego kręte drogi, wzgórza i góry, a warunki jazdy mogą być dość niebezpieczne. Oto kilka z kluczowych wskazówek, które pomogą zapewnić Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo podczas jazdy w śniegu, deszczu lub w innych ciężkich warunkach pogodowych.
Bądź na bieżąco z rutynową konserwacją samochodu

Pojazd, który poradzi sobie z trudami jazdy w deszczową pogodę, ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa na drogach. Planowanie rutynowych przeglądów serwisowych samochodu może być jedną z najlepszych inwestycji, jakie podejmujesz dla swojego bezpieczeństwa. Planowanie regularnych przeglądów pojazdów zdecydowanie obejmuje również posiadanie dobrej jakości opon - zakupisz je u nas opony poznań

Jazda w deszczu może być niebezpieczna, jeśli spóźnisz się z konserwacją. Wysoki bieżnik opony, mocne hamulce i wycieraczki bez smug są niezbędne podczas jazdy w każdych warunkach pogodowych, zwłaszcza gdy występują opady (takie jak deszcz, gołoledź i śnieg). Przegląd prawie 12 000 kolizji wykazał, że ponad 37 procent zaangażowanych kierowców nie podjęło żadnych działań, aby zapobiec lub uniknąć wypadku.

Pamiętaj, aby wymienić wkładki wycieraczek przedniej szyby, które nie pozostawiają smug i mogą wyczyścić szybę jednym ruchem. Upewnij się, że wszystkie reflektory, tylne światła, światła hamowania i kierunkowskazy działają prawidłowo, aby inni kierowcy mogli Cię widzieć podczas ulewy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, upewnij się, że zajmiesz się nimi szybko.

Właściwa głębokość bieżnika i odpowiednie ciśnienie w oponach są niezbędne do utrzymania dobrej przyczepności na mokrych jezdniach.

Co najmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w każdej oponie, łącznie z zapasową. Pamiętaj, aby często sprawdzać ciśnienie w miesiącach zimowych, ponieważ zwykle spada ciśnienie w oponach przy niższych temperaturach zewnętrznych.
Zachowaj kontrolę

Chociaż najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa w deszczową pogodę jest w ogóle nie prowadzić samochodu, zdajemy sobie sprawę, że w większości sytuacji może to być nierealne. Jeśli musisz podróżować, bezpieczna jazda w niepogodę jest kluczowa i ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jak zachować ostrożność podczas jazdy po mokrej nawierzchni.
Reflektory włączone

Przede wszystkim nie zapomnij włączyć reflektorów, gdy jedziesz w złych warunkach pogodowych i/lub ciemności. Zdecydowanie zaleca się również, aby podczas korzystania z wycieraczek przedniej szyby włączone były również reflektory. Często warto pominąć światła drogowe, ponieważ jasne światło odbija się od deszczu i utrudnia widzenie zamiast ułatwiać.
Nie śpiesz się

Zwalnianie podczas jazdy w deszczową pogodę może mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia szansy samochodu na aquaplaning, ponieważ opony mogą podnosić się na warstwie wody. Przy zaledwie kilku centymetrach wody na drogach opony muszą wypierać około 1 galon wody na sekundę, aby utrzymać opony bezpiecznie na drodze.

Kierowcy powinni zmniejszyć prędkość, aby odpowiadała ilości wody na jezdni; nawet przy prędkościach tak niskich jak 60 kilometrów na godzinę nowe opony mogą nadal tracić kontakt z jezdnią.

Aby zmniejszyć ryzyko aquaplaningu, kierowcy powinni ostrożnie podchodzić do pedału hamulcowego i zwolnić, aby uniknąć gwałtownego hamowania lub ostrego skręcania. Delikatne używanie hamulców może zmniejszyć zużycie i oszczędzić pieniądze na przyszłe naprawy. Szczególnie ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę i jechać po śladach poprzedzającego pojazdu.

Ponadto konieczne jest, aby kierowcy pozostawili dużą odległość hamowania między samochodami (około 2-3 samochodów), zwiększając odległość pojazdu przed nimi i zaczynając zwalniać, aby wcześnie zatrzymać się na skrzyżowaniach, zakrętach i innym ruchu.
Być świadomym

Najlepiej unikać korzystania z tempomatu w mokrych warunkach pogodowych. Tempomat świetnie sprawdza się na suchej nawierzchni, ale gdy jest używany w kameralnej pogodzie, ryzyko utraty kontroli nad pojazdem może wzrosnąć. Aby zapobiec utracie przyczepności, zwracaj uwagę na otoczenie i zmniejsz prędkość samochodu, zdejmując pedał gazu, czego oczywiście nie możesz zrobić przy włączonym tempomacie.
Bądź bezpieczny i bądź mądry!

Nawet uważni kierowcy mogą doświadczyć poślizgów. Jeśli czujesz, że Twój samochód zaczyna się ślizgać, nie panikuj; po prostu spróbuj dalej patrzeć i kierować w kierunku, w którym chcesz, aby samochód jechał. Nie wciskaj hamulców – może to spowodować, że Twój samochód zacznie skręcać.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz zachować szczególną ostrożność przez cały czas, zwłaszcza podczas jazdy w deszczową pogodę. Zwolnij, unikaj gwałtownego hamowania lub ostrego skręcania i zachowaj dużą odległość hamowania między tobą a samochodami przed tobą. Bądź bezpieczny i jedź ostrożnie!

4 częste pytania dotyczące zawieszenia w aucie

            amortyzator
Układ zawieszenia w pojeździe znajduje się pomiędzy ramą auta a drogą. Podstawową funkcją układu zawieszenia jest maksymalizacja ogólnych osiągów pojazdu podczas jazdy po drodze. System zawieszenia pomaga również amortyzować nierówności na drodze i zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o układzie zawieszenia Twojego pojazdu, poznaj odpowiedzi na cztery najczęściej zadawane pytania
1. Jakie części składają się na system zawieszenia?

Układ zawieszenia w Twoim pojeździe składa się z następujących części:

  • Sprężyny śrubowe. Są to części, które pochłaniają uderzenie, gdy pojazd uderza w wyboj na drodze.

  • Amortyzatory. Ta część, podtrzymuje sprężynę śrubową, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wpływ wyboju lub dziury.

  • Pręty/połączenia. Te części współpracują ze sobą, aby połączyć ze sobą różne części układu zawieszenia.

  • Przeguby/łożyska/tuleje. Części te umożliwiają niektórym elementom układu zawieszenia wykonywanie ruchów ślizgowych.

Niektóre pojazdy nie posiadają amortyzatorów. Zamiast tego te pojazdy są wyposażone w rozpórki. Rozpórka jest podobna do amortyzatora, ponieważ zapewnia wsparcie dla zawieszenia oraz sprężyn śrubowych.

Układ kierowniczy jest również ważny, ponieważ współpracuje z całym układem zawieszenia, aby samochód skręcał. Cały układ zawieszenia znajduje się na górze ramy pojazdu, która przenosi ciężar pojazdu.
2. Jakie znaki wskazują na problem z systemem zawieszenia?

Zawieszenie Twojego pojazdu intensywnie się zużywa. Kiedy przejeżdżasz przez dziury, uderzasz w wyboje na drodze lub wpadasz na krawężnik, to wszystko odbija się na systemie zawieszenia. Z powodu tego zużycia Twój system zawieszenia wymaga regularnej konserwacji.

W niektórych przypadkach system zawieszenia może wymagać oceny przez profesjonalnego technika samochodowego. Dowiedz się o niektórych znakach, którym powinieneś przyjrzeć się dokładnie swojemu systemowi zawieszenia:

  
• Twój pojazd zanurkuje, gdy naciśniesz hamulce.
 
• Twój pojazd zjeżdża na bok, gdy jedziesz nim po drodze.
  
• Twój pojazd ma wrażenie, jakby dryfował, gdy skręcasz w zakręt.
  
• Twój pojazd podskakuje po uderzeniu w dziurę lub wyboje na drodze.
 
• Twój pojazd nie zapewnia już płynnej jazdy.

Niektóre z tych znaków mogą również wskazywać, że potrzebujesz nowych opon lub geometrii kół. Jednak każdy z tych znaków informuje o jak najszybszą inspekcję.

3. Kiedy części układu zawieszenia wymagają wymiany?

Jak każda część Twojego pojazdu, w końcu będziesz musiał wymienić niektóre części układu zawieszenia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku amortyzatorów lub rozpórek. Być może będziesz musiał wymienić amortyzatory lub rozpórki między 100 000 a 200 000 kilometrów. Ta liczba nie jest jednak wyryta w kamieniu.

Jeśli regularnie jeździsz po nierównych, wyboistych drogach, może być konieczna wcześniejsza wymiana amortyzatorów. Jeśli jeździsz tylko po gładkich powierzchniach, amortyzatory i rozpórki najprawdopodobniej wytrzymają znacznie dłużej.

Jeśli zauważysz wyciek płynu z amortyzatorów i rozpórek lub są one tłuste, może być konieczna ich wymiana. Jeśli mocowania i tuleje wokół amortyzatorów i kolumn są uszkodzone, będziesz musiał wymienić wszystkie te części układu zawieszenia.
4. Kto może zapewnić naprawy i konserwację systemów zawieszenia?

Martwisz się o układ zawieszenia swojego pojazdu? Potrzebujesz obejrzeć system zawieszenia przez techników z certyfikatem ASE? A może wiesz, że nadszedł właściwy czas, aby wymienić amortyzatory i rozpórki. Niezależnie od przypadku, skontaktuj się z opony-samochodowe.com. Od ponad 15 lat pomagamy kierowcom z Poznania utrzymać ich samochody na drogach, w szczególności jeżeli chodzi o aspekty wulkanizacyjne.